Miko'nun Hikayesi

Bir deniz kuşuydu Miko... Güçlü, cesur, dostcanlısı...
Dost sohbetlerinde anlatılıyor şimdi Çandarlı’ya nasıl konduğu ve neler yaşadığı...
1989 yılıydı, Miko, Çandarlılılarla tanıştı...
Deniz kıyısında küçük, sevimli bir yuvası vardı. Sadece Çandarlı’dan değil, tüm İzmir’den, tüm Türkiye’den hatta yurtdışından konuklar ağırladı. Yine ve her zaman olduğu gibi klasik müzik eşliğinde yapılan sohbetler, Ege’nin, küçük balıkçı kasabasına ayrı bir renk ve güzellik katıyordu.
Dostları o kadar çoğalmıştı ki Miko’nun, yuvası artık dar geliyordu. Şartlar da büyükşehire taşınmayı gerektiriyordu.
Miko, bu kez İzmir’e doğru rüzgarı arkasına aldı. Şehrin ortasında terkedilmiş bir sokak buldu. Gecenin karanlığında ışıksız, yıldızsız, insansız, ‘can’sız... Çevreden gelen kahkaha seslerinde kaybolmuş, yitik bir sokak...
Miko, sevdi bu sokağı...
Denizi sevdiği gibi, zeytini sevdiği gibi...
Yuvasını kurmadan önce başladı sokağı temizlemeye, ‘can’ vermeye...
Buram buram deniz kokan bir yuva yaptı kendine ve dostlarına. Ve yine dostlarının sohbetlerine birer masa kuruldu. Sokak dar olmasına dardı ama, Miko, çiçeklerin kokusuyla, dostlarının yürekleriyle genişletti sokağı. İzmir’in bu güzel ve sevimli sokağına, Türkiye’nin güzel insanı, cesur şairi Can Yücel’in ismini verdi. Sadece İzmirli dostlar değil, tüm Türkiye’den hatta yurtdışından dostları sevdi, Can Yücel Sokağı’ndaki Miko’nun yuvasını.  
Egeli gibi yaşıyor Miko ve Egeli gibi yaşanıyor Can Yücel Sokağı’nda...

 


 

İzmir’in kalbi kabul edilen Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde, Can Yücel Sokak’a girdiğinizde sokağın ortalarında Miko Siesta Cafe’yi bulursunuz. Adını bir deniz kuşundan alan Miko, denizcilik temalı dekoruyla Ege’yi yaşatır. Miko’nun dekorunda kullanılan gemi antikaları görülmeye değerdir.

“Kentleri kent yapan mekanlardır, mekanları yaşatan kentlilerdir” sloganını vurguluyarak, yalnızca bir yeme içme mekanı değil kent kültürüne katkı veren, Egeli oluşunu konuklarına hissettiren bir mekandır.

Ünlü Düşünür ve Şair Can Yücel’in mekan edindiği Miko Café, Can Yücel’in ölümünün ardından sokağa adının verilmesi için talepte bulunur. “Can Yücel Sokak”a adını veren Miko Café’nin hemen karşısında Can Yücel’in büstü bulunuyor. Ayrıca, Can Yücel, Miko’nun içinde üzerinde adının yazılı olduğu masasıyla yaşatılıyor. Sanatçılar, gazeteciler ve siyasetçilerin de müdavimleri arasında yer aldığı Miko, birçok değerli insanın adını masalarında taşır. Mekânın bu yönü, cafenin kültürel  misyonunu ortaya koymaktadır.

Miko, Ege kültürünü yaşatmak adına fast food’la savaşıp Ege mutfağının otlarını, peynirlerini, deniz ürünlerini masamıza getirir. Ege ve Akdeniz mutfağının eşsiz lezzetlerinin yanı sıra Miko Café’nin speciallerini mutlaka tadmalısınız. Miko’da iyi yemeklere iyi müzikler eşlik eder. İyi müzikler eşliğinde iyi yemekler, keyifli sohbetler ve gerçek bir cafe kültürünü tanımak  Ege’yi tanımak için mutlaka Miko’ya uğramak gerekir.

Adres

  • Can Yücel Sokak No. 11/A
    35330 Alsancak, Konak - İZMİR

İletişim

  • (0232) 463 26 57 • (0533) 1 700 800
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bizi Takip Edin